آموزش دوخت رومانتو

براي دوخت اين رومانتويي نياز به هيچ‌گونه الگويي نبوده و به راحتي و بدون نياز به هيج مهارت خاصي مي‌توان آن را روي پارچه كشيده و طراحي كرد.

اين پوشش براي روي لباس هايي كه كمي تنگ و چسبان است و دوست داريد پوشش آزادي روي آن داشته باشيد، گزينه مناسبي مي‌باشد.

به‌طوركلي براي دوخت اين رو مانتو نياز به 75 سانت پارچه است.

براي اين كار از پارچه‌هايي كه قابليت ارتجاعي دارند و كش هستند مانند ريون استفاده مي‌شود.

و هنگام برش بايد توجه داشت قسمتي از پارچه كه كشش و ارتجاع بيشتري دارد حتما در عرض برش قرار بگيرد.

معمولا طول در قد به‌صورت عمودي مي‌افتد.

حال پارچه را تا زده و بايد مستطيلي به عرض 55 و طول 75 سانت ايجاد شود و همان‌طور كه گفته شد عرض پارچه بايد در قسمتي قرار گيرد كه كشش بيشتري دارد.

بعد از آنكه پارچه دولا تا زده شد اضافه‌ي 55 سانت را كنار زده(تا اضافي پارچه از برش رد شود و پارچه كمتري استفاده شود) سپس برش زده مي‌شود.

بعد از آنكه مستطيل ايجاد شد ،روي دولاي بسته از بالا 14 سانت پايين آمده و علامت زده مي‌شود.

بعد از اين 14 سانت بايد يك نيم دايره ايجاد كرد كه قطر اين نيم دايره بايد 22 سانتي‌متر باشد. (بعد از اين 14 سانت 22 سانت علامت زده و نصف آن را پيدا كرده )حال مركز را علامت زده طوري كه شعاع نيم دايره در دولاي بسته 11 سانت شود و شعاع در قسمتي كه دايره به سمت داخل پارچه مي‌باشد،از مركز 12 سانتي‌متر در داخل نيم دايره پارچه باشد.

بعد از آنكه نيم دايره ايجاد شد از روي خط نيم دايره ،برش داده مي‌شود.(تنها برش اين مانتو همين مي‌باشد.)

حال يك مستطيل ايجاد شده كه يك بيضي در آن خالي افتاده است.

از آنجايي كه براي اين پوشش از پارچه‌هاي ريون و استرچ استفاده مي‌شود واين پارچه‌ها ريش نمي‌شوند پس بعد از برش در پارچه بلافاصله قابل استفاده است و نياز به سردوز و پاك‌دوزي ندارد و مطابق تصوير مي‌توان از قسمت بيضي در پارچه لباس را تن كرد.

-بايد دقت داشت كه اگر براي اين پوشش از پارچه نخي استفاده شود ممكن است اين بيضي ايجاد شده در تن تنگ شود و كشش مطلوب را ايجاد نكند.

در ادامه‌ي اين مقاله و ويدئو مي‌توان به الگوي دراپه نيز اشاره كرد ،اگرچه قبلا به‌طور مفصل آموزش داده شد اما مجدد به اختصار اشاره مي‌شود.

آموزش دوخت مانتو بدون الگو

يكي از دغدغه هاي خانم ها اين است كه بتوانند راحت و بدون نياز به الگوي خاصي مانتوي دلخواه براي خود بدوزند.

در اين آموزش طريقه ي دوخت مانتو بدون الگو آموزش داده شده است كه بدون نياز به مهارت خاص در زمينه خياطي بتوانيد مانتو دلخواه خود را بدوزيد.

اين مانتو بدون آستين  و سارافون مانند بوده و با شوميز پوشيده مي شود.

با توجه به آموزش هاي داده شده براي الگوي پشت ،الگوي پشت برش داده شد حالا براي آنكه الگوي جلو بريده شود همان الگوي پشت روي پارچه  در قسمت دو لاي باز قرار مي گيرد فقط با اين تفاوت كه الگوي پشت با فاصله ي 6 سانتي متر از دولاي باز پارچه باشد.(2 سانتي متر براي دكمه خور و 4 سانتي متر براي سجاف جلو)

اگر مانتو جلو باز است و نياز به دكمه خور ندارد پس جا دكمه در نظر گرفته نمي شود و فقط بايد 4 سانتي متر براي سجاف فاصله باشد.

حالا هنگام بريدن الگوي جلو ،4 سانتي متر از دولاي باز را تا زده و به زير برده شود(2 سانتي متر جا دكمه بايد رو باشد –فقط 4 سانتي متر سجاف به زير تا زده مي شود.)

حالا از قسمت پشت الگوي پشت برش زده مي شود .(در واقع 4 الگوي پشت برش زده شده است)

حالا براي آنكه مشخص باشد مرز 2 سانتي متر جادكمه و 4 سانتي متر سجاف كدام قسمت مي باشد قسمت كه تا زده شده بايد يك چرت زده شود.

براي مشخص كردن گودي يقه در قسمت جلو 8 سانتي متر از الگوي يقه پشت پايين آمده و هلال جديد يقه رسم شده و بريده شود.

سپس در گودي يقه نيز چرت زده شود تا بدانيم 4 سانتي مترسجاف از كدام قسمت شروع مي شود.

كارور جلو :

از آنجايي كه كارور جلو از كارور پشت  كوچك تر مي باشد پس كارور جلو در قسمت پشت را روي الگوي جلو علامت زده و 1 سانتي متر داخل شده تا كارور كوچك تر شود.

1 سانتي متر هم از شيب سرشانه پايين آمده و هلال جديد حلقه آستين نيز رسم شود.

  • به اين صورت شيب سرشانه جلو هم تصحيح مي شود.
  • در مرحله ي بعدي بايد ساسون هاي الگوي جلو از روي ساسون هاي پشتي كشيده شود.

حالا قسمت 4 سانت سجاف در هر دو الگوي جلو لايي چسب يا لايي حرير خورده سپس تا شده و سنجاق شود يا در صورت تمايل و براي راحتي كار كوك زده شود..

در مرحله ي بعدي پنس ها يا ساسون ها بايد دوخته شود خطوط ساسون هايي كه به صورت يك لوزي در آمده رو هم مماس شده و دوخت زده شود.(4 پنس در الگوي اين لباس مي باشد _2 پنس در جلو و دوتا  درپشت)

بعد از آن كه 4 پنس لباس گرفته شد،بايد پهلو ها و سرشانه هاي پشت و جلو به هم متصل شوند.

براي دوخت پهلو ها به اندازه اي كه جادوخت گذاشته شده همان ميزان دوخت زده شود .(معمولا  1 ونيم تا 2 سانتي متر براي پهلو جا دوخت گذاشته مي شود.)

بعداز آنكه دوخت كامل شد درز ها با يد پاك دوزي شده و اتو گردد.

براي حلقه ي آستين مي توان از نوار اوريب آماده يا آماده شده از پارچه ي لباس دوخته شده استفاده كرده تا كاملا پاك دوزي انجام گيرد.

مانتوي تابستانه بدون الگوي شما آماده است

ویدیوی آموزش دوخت مانتو

آموزش دوخت مانتو | به منظور آموزش دوخت انواع مانتو، شیک و پیک اقدام به جمع آوری آموزش های تصویری در این حوزه نموده است. شیک و پیک همواره تلاش میکند تا بتواند ویدیو های آموزشی با کیفیتی در خصوص دوخت انواع مانتو تولید و جمع آوری نماید.

آموزش دوخت مانتو تکی-0۱-۱۴| شیک و پیک

آموزش دوخت مانتو پاییزه آستین کلوش

آ موزش دوخت مانتو تکی-0۱-۳۰|شیک و پیک

آموزش دوخت مانتو دامن فانتزی

آموزش دوخت مانتو تکی-0۱-۱۲| شیک و پیک

آموزش دوخت مانتو پاییزه دامن فون

آموزش دوخت مانتو تکی-0۱-۱۳|شیک و پیک

آموزش دوخت مانتو برش دار یقه مردانه با کروات

آموزش دوخت مانتو تکی-0۱-۴۳| شیک و پیک

آموزش دوخت مانتو پنل دار

آموزش دوخت مانتو تکی-0۱-۴۶| شیک و پیک

آموزش دوخت مانتو یقه آبشاری

آموزش دوخت مانتو تکی-0۱-۳۷| شیک و پیک

آموزش دوخت شنل روی لباس (کلوش)

آموزش دوخت مانتو تکی-0۱-۳۱| شیک و پیک

آموزش دوخت مانتو جلوباز کمر کشباف کیمونو

آموزش دوخت مانتو تکی-0۱-۴۸| شیک و پیک

آموزش دوخت مانتو عبایی

آموزش دوخت مانتو تکی-0۱-۲۹| شیک و پیک

آموزش دوخت مانتو دامن دراپه

آموزش دوخت مانتو تکی-0۱-۳۵| شیک و پیک

آموزش دوخت مانتو سرهمی

آموزش آنالیز مدل-0۱-۴۱| شیک و پیک

آموزش آنالیز مدل های چند تکه و الگوسازی آنها

مانتو برگرفته از زبان فرانسوی (manteau) اسن که معنی و مفهوم آن یک نوع روپوش یا لباس گشاد است که روی لباس های دیگر پوشیده می شود امروزه مانتو در ایران کارکرد های متفاوتی دارد از انواع مانتو می توان به اداری ، فرهنگی ، مذهبی اشاره نمود.در کشور ما ایران مانتو به عنوان نوعی حجاب برای زنان استفاده می شود و تولیدی های زیادی در زمینه تولید مانتو اداری ، تولید مانتو مجلسی فعالیت می کنند.

از لباس های ضروری خانم های ایرانی مانتو است. نکات بسیار مهمی در انتخاب مانتو وجود دارد که بستگی به اندازه قد و ترکیب اندامی شما دارد، که با رعایت این اصول می توانید بهترین مانتو را انتخاب کنید تا ظاهرتان متناسب دیده شد.ما مهمترین این نکات را با توجه به اندام های متفاوت برای شما شرح خواهیم داد.

با توجه به افزایش بی رویه قیمت لباس، شیک و پیک با جمع آوری ویدیو های به روز و با کیفیت در خصوص آموزش دوخت مانتو سعی در کمک به اقتصاد خانواده ها دارد. با مشاهده آموزش دوخت مانتو شما قادر خواهید بود برای خود و اعضای خانواده تان مانتو های زیبا بدوزید. در صورتی که هرگونه سوال در خصوص آموزش داشتید، کارشناسان شیک و پیک در کنار شما هستند تا با ارایه کمک به شما بتوانند گامی هر چند کوچک در ارتقای توانمندی مخاطبان خود برداشته باشند